top of page

Kaz Tüyü Nedir?

Kaz tüyü doğada bulunan en iyi dolgu maddelerinden biridir. Kaz tüyü dolgulu ürünler son derece dayanıklıdır ve çok iyi yalıtım sağlar. Hatta kaz tüyü doğal veya yapay diğer dolgu maddeleriyle kıyaslandığında gram başına en iyi ısı yalıtımına sahip dolgu maddesidir. İşte bu kendine has termal özelliklerinden dolayı kaz ve ördek gıdık tüyü, kışlık mont, uyku tulumu ve yorgan gibi sıcak tutması gereken ürünlerde yoğun olarak dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Goose Down.png

Kaz Tüyü ve Ördek Tüyü Farkı

Kaz tüyü ve ördek tüyü yapı olarak temelde birbirlerine çok benzerler. Her iki cins tüy de aynı ürünlerin üretiminde kullanılır ve her iki cins ile doldurulmuş ürünlerin yumuşaklık ve ısı izolasyonu gibi özellikleri oldukça iyidir.

 

Bununla birlikte, kazlar genellikle ördeklerden daha büyük olduğundan, kaz gıdık tüyü ördek gıdık tüyünden daha büyük olabilir. Dolum gücü çok yüksek olmayan gıdık tüylerinin kullanımında ördek ve kaz tüyü farkı daha az önem gösterir fakat yüksek dolum gücü, yani daha az gramaj ile yüksek ısı yalıtımı istendiğinde kaz tüyü kullanmak daha uygun olacaktır.

 

Ördek tüyü genel olarak kaz tüyünden biraz daha uygun fiyatlıdır. Bu fiyat avantajının sonucu olarak kaz tüyüne alternatif olarak kullanılmaktadır.

bottom of page